Kosova Hacker

Computers and Internet


You are not connected. Please login or register

rreth 500 shtosa te ndryshem po ashtu edhe hummor :D:D

Go down  Message [Page 1 of 1]

Njoni shkoj te doktorri mu anku pėr gjum:
- Doktor qe ja ni muj hiq sosht kam merr gjumi naten.
-Ani a qe ni muj pa pa gjum je tu nejt a ?
-Jo mer po flej ditėn.


Punė, punė natė e ditė pėr cigare e qibrit.


-Doktor sa her qe pe pi ēaj pem dham syni ?
- Provo mi hek lugen pi gastares.
Nji dit ma hini baba shuplak e kum ni se sŽbon me ja kthy babes doren, tŽju kum kthu shkelma.


Asht veshtir me gjet gru se non gjon ku te dush. Dil en rrug nale nji plakė e thuj ku je bre nona jeme. Ajo fill thot qe bre djali jam. Prova me dal mi thon naj qikes re ku je bre gruja jeme se e shef se shka te gjon.
Del nji budall e gjun nji guri en det e ju trem peshqit 100 tė menqurve.


Bejshin llaf dy shok nderkoh njeri i tha ketij tjetrit une di shume gjuhe boterore ky tjetri per me ngushtue ket i tha:A e din si i thojn ne KINEZQE njedru^po i thaTAM ky tjetri pokujton se me te vertetse e di gjuhen itha si i thojndy dru!TAM TAM u pergjigj ky po malit TAM TARAMTAMTAM,TAM


Hasa me femnen e vet angleze :
HASA: I love you !
ANGLEZJA: I love you too.
HASA: I love you three.

Nji fshatar suedez en restoran:
- A ma bjen ni liter shampanj ?
- A pe don edhe kaviar ?
- Shka asht ai ?
- Vo t'peshkit.
- Hajt pra perzhitmi nja tri copa.
Na tu shku ata tu ardh, kur pi shohim en Palabardh. Ka pe shkoni ,qe te ju. U kthym edhe na me ta masnej.

Gjat disa ushtrimeve ushtarake ne Kinė u shkatrru nji pjes e murit kinez. Pasi qe duhej mi meremetu prap per matje precize i thirren japanet, per ndertim te sigurt i thirren gjermanet e si kontroller se a eshte ndertu ne rregull e thirren nje gjakovar. Se pari erdhen japanet dhe e maten me aparatat e tyre precize, masanej erdhen gjermanet dhe e marun me mjetet ma te mira. Se fundi i erdhi rendi gjakovarit per mi kontrollu.
- Ha qysh pet doket ? - e veten ata.
- Mire...mire...
- Ha a nuk asht dishka en rregull ?
- Jo mer mir krrejt, viq a s'mujtet mi nxerr do dugoj qitu perfundi, a ?
Hasa e msonte Hysen mi perdor bomben e dores:
HASA: E hek siguresen, pret deri ne tre e masnej e gjun bomben. A pe merr vesh ?
HYSA: Po mer qysh jo.
Mas nja 5 minutave dul Hysa pa duar:
HYSA: Koka kon e prisht kjo bomb se sahati hala dy e pesė minuta, e kjo kersiti.
Qeni qe le h shum nuk t'han, mu kon i lidhen.Shtosi ma i shkurt ne botė:
MAROJ !
A ta kallxoj edhe njo tjeter.
Nji nat lepri kish pas pi shumė raki dhe tu kthy rruges en shpi e nxan gjumi en midis tŽrruges. Mas pak kohe kalun dy ujqi aty pari dhe kur e panė leprin u gėzun shumė edhe njoni pi tyne tha:
-Ai shka kom mu knaq tu e honger qit leper.
-Jo ti ski mi honger po une, se une e pash i pari - ia priti ai ujki tjeter.
-Tu ka dok se une e pash i pari...
Qishtu tu u shtu me fjal tŽja kan nis ujqit mu rreh njoni me tjetrin edhe en fund e mbyten njoni tjetrin.
Kur u qu lepri en sabah i pa dy ujqit e coft ngat vetit e tha:
-Le mer se mo sŽdu me pi raki, se sa her qe po pi raki pe boj qisi gjurulltina.
Nuk asht mirė me rrejt, vetem se une i di pes rren shpejt e shpejt per ty :
1.Ti e din qysh i thojin tulit tė bukes kinezisht.
2. Kur i ka mush gjyshi jyt 6 vjeqe, baba i vet ja ka ble ni Nintendo pėr ditėlindje.
3. Qitash je tu lexu me sy te mshelen.
4. Ti je zezak.
5. Ti i ki gjashtė duar.
Ma mirė nji bukė en shpi se 10 en dugoj.
POLITIKA BOTĖRORE
SOCIALIZMI - Ti i ke dy lopė dhe ja jep fqiut njėrėn.

***

KOMUNIZMI - Ti i ke dy lopė, qeveria ti merr tė dyjat dhe ty ta jep pak qumėsht.

***

FASHIZMI - Ti i ke dy lopė, qeveria ti merr tė dyjat dhe ty ta shet qumėshtin.

***

NACIZMI - Ti i ke dy lopė, qeveria ti merr tė dyjat dhe tė vret ty.

***

BUROKRATIZMI - Ti i ke dy lopė, qeveria ti merr tė dyjat,e vret njėrėn, e mjel tjetrėn dhe pastaj e derdhė qumėshtin.

***

KAPITALIZMI - Ti i ke dy lopė, e shet njėrėn dhe e blen njė buell.

Burri dhe gruaja nė gjyqin e ndarjes:
- Pse sŽi ke folur gruas pėr 6 muaj ? - pyeti gjykatėsi. - Nuk kam dashur tŽia ndėrpres fjalėn.

***


Mėsuesja e gjuhės:
- Kur unė them "Ardiani se donte tortėn", ēfarė ėshtė Ardiani nė kėtė rast ?
- Jo fort i zgjuar - pėrgjigjet nxėnėsi.

***


Babai djalit:
- Si po ecin mėsimet ?
- Po mėsoj aq sa dij.
- Mos mėso ato qė din por ato qė sŽdin !

***


Vajza e vogėl duke u lutur para se tė flerė:
- ... dhe pastaj o Zot tė lutem tu japėsh disa rroba tė ngrohta atyre vajzave tė gjora nė revistat qė lexon babi.

***


Njėri kishte hipur nė njė pemė dhe thėrriste me sa mundte:
- ĒŽke qė gėrthet - tha njė kalimtar.
- Po tremb luanin.
- Po ku ka luan kėtu ?
- E sheh ia kam arritur qėllimit.

***


Mėsuesi nxėnėsit:
- Mė thuaj emrin e njė qyteti nė Angli.
- Pėr cilin qytet e keni fjalėn ?

***


Mėsuesja don tė dijė nėse luteshin nė familjen e Gentit pėrpara se tė hanin:
- Genti ēfarė thotė babai yt kur ulet pėr tė ngrėnė ?
- Hė moj, a u bė ajo dreq gjelle ?!

***


Njė letėr anonime vjen nė zyrėn e taksave:
- Nuk kam mundur tė flė kėto kohėt e fundit pėr shkak tė mos deklarimit tė saktė tė fitimeve qė kam marrė prej dyqanit.
Brenda nė letėr kishte njė shumė tė madhe tė hollash dhe njė P.S.:
- Nė qoftėse nuk mė zė gjumi edhe as sonte, do tė sjell pjesėn tjetėr.

***


Njė psikopatit i duket vetja sikur ėshtė Zoti. Vizitohet nga njė psikiatėr. Psikiatri:
-Meqė ėshtė hera e parė qė po takohemi, mė thuaj gjithēka nga e para.
- Nė fillim krijova qiellin dhe tokėn...

***


Njė turist pyet njė djalė:
- Sa shkoi ora ?
- Dymbėdhjetė e natės.
- Mendova se mos kishte shkuar mė tepėr.
- Kėtu nė fshatin tonė nuk shkon mė tepėr se fillon pastaj nga njėshi.

***


- Do shkosh nė varrimin e Pjetrit ?
- Pse tė shkoj, ai sŽdo vijė nė timin.

***


Njė djalė kėrkoi punė tek njė fshatar.
- A din tė mjelėsh dhe tė ngasėsh traktorin ? - e pyeti fshatari.
- Ta ngas traktorin dij, por pėr ta mjelur, se kam bėrė ndonjėherė.

***


Njė shkrimtari tė shėmtuar por tė famshėm e tė zgjuar anglez i tha njė ditė njė grua e bukur por jo fort e zgjuar:
- Mendo sikur tė martoheshim ne dhe fėmija jonė do tė kishte bukurinė time dhe meēurinė tėnde.
- Po sikur tė ndodhte qė ai tė trashėgonte fytyrėn time dhe trurin tėnd ? - e pyeti shkrimtari.

***

Njė mace kishte ndaluar pranė derės sė shtėpisė sė njė plake dhe po thithte mariuana.
Plaka del jashtė dhe i thotė "Pis mace!".
Macja ēon dy gishta lart nė formė V-je dhe i pėrgjigjet "Peace gjyshe!".


POLITIKE

Thonė se Enver Hoxha pati thėrritur njėherė njė plak tė vjetėr qė tŽi tregonte pėrralla. Kėshtu ai e mori plakun tek kopshti i tij me lule pėr tŽia treguar pėrrallat aty.
- Shumė tė bukur e paske bėrė kopshtin me lule - i tha plaku
- Unė kopsht tė tillė me lule kam bėrė tėrė Shqipėrinė - ia preu Enveri duke gjetur rastin pėr tė bėrė pak propagandė.
- A kam ardhur unė tė tė tregoj pėrralla ty, apo ke ardhur ti tė mė tregosh pėrralla mua ? - e pyeti plaku.

***


Historia e Shqipėrisė e rishkruar nga Partia komuniste me plot propagandė nė tė i bėnte ēorbė fėmijėt e shkretė, saqė nuk dallonin dot epokat e ndryshme tė saj. Kėshtu nė njė hartim mbi pavarėsinė njė nxėnės fillore shkruante si mė poshtė:
"... dhe plaku Ismail Qemali ngriti mė 8 nėntor 1912 flamurin nė Vlorė dhe duke dalur nė ballkon thėrriti: - Rroftė shoku Enver Hoxha !".

***

Njėherė nė Shqipėrinė komuniste zbret njė grup malėsorėsh pėr tė vizituar Durrėsin. Disa tė dėrguar nga Partia shoqėronin malėsorėt dhe u tregonin se ēfarė kishte ndėrtuar Partia. Partia kishte bėrė pallatet, Fabrikėn e Gomės, Stacionin e trenave, Portin etj. Por ajo qė u tėrhoqi mė tepėr vėmendjen malėsorėve ishte deti qė nuk e kishin parė mė parė dhe pyetėn udhėrrėfyesin:
- Po kėtė Partia e ka bėrė ?
- Jo, ai ka qė qenė aty qė nga koha e Zogut - iu pėrgjegj udhėrrėfyesi.


NGJARJE TĖ VĖRTETA

Njė vajzė me origjinė shqiptare por e lindur dhe rritur nė perėndim mė kėrkoi dikur ndonjė adresė ku mund tė fliste chat me shqiptarė. Dhe unė i tregova njŽa dy adresa tė tilla. Tė nesėrmen kur e pyeta se si kishte shkuar puna, mė tha se kishte biseduar me njė djalė shumė tė sjellshėm e tė sinqertė. Kur e pyeta nėse e kishte marrė vesh emrin e tij, ajo mu pėrgjigj se djali e kishte emrin Lekė Dukagjini.
Atėherė duke menduar se unė ndonėse kam folur kush e di se sa herė chat me shqiptarė e nuk e kisha patur fatin e saj tė flisja me Lekė Dukagjinin, i thashė se nėse fliste me Gjergj Kastriotin, tŽi bėnte tė falura prej meje.

***


Kur isha nė gjimnaz e me disa shokė po luanim Lojėn e Rrenave me letra nė shtėpinė time Nesti donte tė gėnjente duke hedhur pėrmbys katėr letra tė ndryshme dhe duke lėnė tė besonim ne se ishin katra, mirėpo gjuha e tradhėtoi dhe nė vend tė "katėr katrave" tha "ja katėr rrena prej meje"... Shoku qė ishte pas i tha - E ke rrenė ! Smile)


NGA SHQIPĖRIA

Njė laluci dhe njė labi u duhej tė kalonin njė urė lėkundėse midis dy thepash mali. Poshtė ishte greminė. Labi qė ishte mė trimi, kaloi i pari dhe mbėrriti nė krahun tjetėr. Laluci nuk po guxonte tė kalonte urėn qė tundej tėrė kohės. Labi i thotė:
- Po eja more!
Laluci pėrgjigjet:
- Jo, se tė mirren mendtė!
- Po mua pse sŽmu morėn mendtė kur kalova? - thotė labi. - Po ku ke mend ti mor derėzi! - pėrgjigjet laluci.

***


I biri me tė atin e ve ishin ulur pėr tė ngrėnė supė pėr drekė. I biri e provon i pari supėn por ajo ishte aq e nxehtė sa atij nisėn ti rridhnin lotė nga sytė. I ati e pyet - Pėrse qan o bir ?
I biri i fsheh tė vėrtetėn duke iu pėrgjigjur: - Mu kujtua nėna e vdekur!
Atėherė i ati hesht dhe fut edhe ai nė gojė njė lugė supė. Supa tepėr e nxehtė e bėn edhe atė tŽi dalin lotė nga sytė.
- Pse po qan o babė ? - e pyet i biri tinxar.
- Mu kujtua jot ėmė se ēfarė kopili ka lėnė ! - pėrgjigjet i ati.

***

Njė fshatar pyet njė shokun e tij fshatar:
- Ke parė ndonjėherė pampor (vaporr) ti?
Shoku tepėr i sigurtė pėrgjigjet:
- Kam parė dhe kam ngrėnė.

***

Mė parė nė Shqipėri vezėt e vogla kushtonin 8 lekė tė vjetra kurse te mėdhatė kushtonin 10 lekė.
Pula qė bėnte vezėt e mėdha i krehohej pulės qė bėnte ato tė vogla.
Tjetra i pėrgjigjet - Nuk jam aq budallaqe unė sa tė rri e ēaj bythėn pėr 2 lekė.


ITALIANE


Nėpėr mbledhje tė Bashkėsisė Europiane u njohėn dhe thelluan miqėsinė e tyre dy politikanė, njė italian e njė britanik. Kėshtu britaniku e ftoi njė ditė politikanin italian nė shtėpinė e tij e cila ishte njė vilė tepėr e bukur dhe pajisur mirė brenda e jashtė. Politikani italian i habitur me atė qė pa e pyeti politikanin britanik se si i kishte bėrė tė hollat qė tė ndėrtonte dhe pajiste vilėn.
- Mirė, tha politikani britanik - po ta tregoj se si por me kusht qė tė heshtėsh e tė mos ua tregosh tė tjerėve.
Italiani pranoi dhe britaniku i tha:
- Eja kėtu nė dritare.
Italiani vjen.
- E shikon atė autostradėn qė kalon atje tutje.
- Po - i pėrgjigjet italiani.
- Ajo ėshtė 10 centimetra mė e ngushte nga sa duhet tė ishte - tha britaniku duke i lėnė italianit tė kuptonte se tė hollat qė do tė ishin shpenzuar pėr tė bėrė autostraden 10 centimetra mė tė gjėrė nga sa ishte kishin pėrfunduar nė xhepin e politikanit britanik.

Pas ndonjė viti vjen rradha e italianit tė ftojė britanikun. Italiani kishte ndėrtuar njė pallat me dhjetra dhoma e salla e plot skulptura e piktura tė shtrenjta, pėrveē tė gjitha pajisjeve tė nevojshme e tė panevojshme tė shtėpisė. Britaniku i habitur e pyeti italianin se si kishte mundur tŽi vinte tė hollat pėr tė ndėrtuar kėtė pallat.
- Mirė, tha italiani - po ta tregoj por mė jep fjalėn qė do tė heshtėsh e nuk do tŽi tregosh kujt.
- Tė jap fjalen - i tha britaniku.
- Eja kėtu tek dritarja - i thotė italiani. Britaniku afrohet nė dritare.
- E shikon atė urėn atje tutje !
- Jo - i thotė britaniku - nuk po shoh gjė urė.
- Nuk ka se si - i pėrgjigjet italiani - pasi ajo nuk ėshtė sepse me tė hollat qė do tė ndėrtohej ajo kam ndėrtuar pallatin tim unė.

View user profile
Para Scalfaros, nė Itali ishte presindet Pertini tė cilit shteti i ndėrtoi njė vilė tė re.
Disa ditė pasi ishte ngunjur nė vilėn e re presindenti kėrkoi tė takonte arkitektin e vilės tė cilit i tha: - Sa mirė tė kishte vajtur ndėrmend qė ta bėje dritėn e banjos tė hapej sapo tė hapej edhe dera. Sa herė ēohem natėn pėr tė urinuar me hapjen e derės hapet edhe drita, pėrndryshe do ta kisha pasur shumė tė vėshtirė tė gjeja ēelėsin e dritės. Arkitekti u mendua e u mendua dhe pastaj tha: - Mos kushedi e bėni urinėn nė frigorifer ?


TĖ PISTA

Disa fėmijė po grindeshin me njėri-tjetrin se kush e kishte gjyshin mė tė gjatė. I pari tha - Gjyshi im ėshtė i gjatė sa njė pallat pesėkatėsh !
I dyti tha: - I imi ėshtė i gjatė deri tek retė !
- A ka kapur diēka tė butė aty - e pyeti i treti ?
- Po - ia preu i dyti.
- Kanė qenė bolet e gjyshit tim - iu pėrgjigj i treti

***

Na ishte njėherė njė studente pėr metereologji. Kur bashkė me njė shokun e vet po shihte nivelin e shiut qė kishte rėnė atė ditė, me nder jush, i shpėtoi njė... pordhė. U shtrėngua e u shtrėngua dhe e bėri pa zė, por... era e tradhtoi. Pėr tė humbur gjurmėt e pyeti shokun:
-Si thua, si do tė jetė koha nesėr?
Shoku i vet, pasi nuhati njėherė majtas djathtas, tha:
-Nga era, duket se nesėr do te bjerė mut!

***

Kishte qenė njėherė njė djalė qė vdiste pėr njė vajzė e cila ishte mendjemadhe dhe nuk e pėrfillte djalin. Njė ditė djali e ndalon nė rrugė dhe i kėrkon tė flasin mbi dashurinė.
Ajo i pėrgjigjet se pėr dashurinė tė shkojė tė flasė me nėnėn e saj.
Djali skuqet dhe nuk kishte se ēfarė tė thoshte pasi e kupton se nuk nė tė vėrtetė nuk ka ndėr mend tė martohet me tė ajo vajzė mendjemadhe, mendohet e mendohet, dhe njė ditė i thotė:
- Dėgjo Besmira do tė tregoj diēka shumė interesante.
Ajo i pėrgjigjet:
- Nuk ka nevojė se gjėrat interesante i di unė se jam e menēur vetė.
Megjithatė djali vazhdon tė tregojė me zė tė lartė nė mes tė klasės:
- Besmira kam parė nė ėndėrr sikur unė dhe ti po dilnim shėtitje nė pyll. Duke ecur papritur e pamenduar, ramė unė dhe ti nė dy gropa tė ndryshme. Nė gropėn time kishte m.. kurse ti re nė njė gropė me mjaltė.
Vajza i'a pret - ah sa mirė!
Djali vazhdon e nuk i'a ven veshin:
Dhe e din se ēfarė ndodhi pastaj moj e dashur ?!
Unė vazhdoja tė lepija ty, e ti vazhdoje tė mė lėpije mua.
Ēfarė do tė thonte tani vajza?


TĖ TJERA

Nė njė tren ishin ulur pėrballė njėri-tjetrit dy udhėtarė, njėri qė kishte blerė peshk dhe po e hante e tjetri qė po e shikonte. Kur i pari i hėngri peshkut pjesėt qė hahen i tha tė dytit - Peshku tė bėn tė zgjuar !
I dyti e mohoi. I pari kėmbėngulte, dhe ia mbushi mendjen tė dytit tŽi blente pjesėn e peshkut qė i kishte tepruar.
Udhėtari i dytė nisi tė hajė kokėn e peshkut si pjesė tė vetme qė kishte tepruar dhe kur e pa se nuk e hante dot kuptoi hilenė qė i kishin bėrė dhe i tha tė parit - Ah, mė mashtrove.
- Jo - i tha, i pari - ti vetėm kokėn e peshkut hėngre dhe u bėre i zgjuar, a nuk kisha tė drejtė unė.

***


Nė shtėpinė e pleqve njė plakė i thotė njė plaku:
- A e din se mund tė ia qėlloj nė tė se sa vjet i ke?
- Jo nuk mundesh - ia kthen plaku.
- Ēohu nė kėmbė ! - i thotė plaka.
Plaku me dy mendje dhe pak i nervozuar po ēohet.

- Vishi pantallonat!
Ai mė i nervozuar po i vesh.

- Rrotullohu njėherė!
Ai rrotullohet

- 82, - i thotė plaka.
Ai ēuditet dhe e pyet plakėn se si ia qėlloi nė tė.
- Ma ke treguar dje - ia kthen plaka.

***


Njė ēift shumė i moshuar po kujtonte tė kaluarėn. Plaka i thotė plakut:
-A tė kujtohet kur ishim tė rinj, ende te pafejuar, e kur takoheshim fshehurazi nė fshat.
Plaku i pėrgjigjet:
- Po mė kujtohet. Dilnim fshehurazi... ēdo gjė ishte mė e ėmbėl.
Pastaj plaku shton:
- E din si, a takohemi sot pas dite nė orėn pesė ashtu si nė ato kohė.
Plaka i pėrgjigjet: "Po mirė tė dalim".
Doli plaku tamam nė orėn pesė edhe pret e pret por plaka nuk po duket. Pret edhe pak dhe i nervozuar kthehet nė shtėpi. Kur ēka tė shohė, plaka ishe aty?! Atėherė i thotė asaj:
- Po ku je moj plakė, pse nuk dole nė orėn pesė ta kujtonim pak rininė.

Ndėrsa plaka iu pėrgjegj:
- Po unė... desha tė dal por nuk guxova prej nanės.

***


Njė bjonde pyet shoqen e saj: - A e ke bėrė testin e shtatzanisė?
- Po !, - i pėrgjigjet shoqja.
- A ishin pyetjet tė vėshtira?


EROTIKE

Dikush kishte kryer dėnimin prej njėzetepesėvjetėsh burg pėr agjitacion propagandė. Pas daljes nga burgu gjėja e parė qė kishte ndėrmend tė bėnte ishte tė kishte marrėdhėnie seksuale me ndonjė grua kėshtu qė doli nė njė park pėr tė gjuajtur. Pa njė grua tė ulur nė njė stol dhe u ul pranė saj. Papritur vjen njė fėmijė dhe pyet gruan:

- Mami si jam krijuar unė?

Gruaja nuk dinte si tŽa shpjegonte atė gjė dhe aq mė tepėr u zu ngushtė pasi pranė saj ishte i ulur njė burrė kėshtu qė pėr tŽa hequr qafe fėmijėn i tha:

- Xhaxhi doktori mė bėri njė gjilpėrė dhe kėshtu u bėre ti.

I ish-burgosuri qė po dėgjonte me vėmendje dhe qė u besoi fjalėve te gruas u kthye nga gruaja dhe i shqetėsuar e pyet:

- Mė fal shoqe qė po tė pyes, por nuk pėrdoret mė ajo mėnyra e vjetėr?

***


- Mirė i dashur, sŽka gjė. Ia kalofsh mirė - tha ajo pėrpara se ta ulte telefonin.
- Kush ishte ? - tha burri qė ishte nė shtrat me tė.
- Burri im.
- ĒŽdonte ?
- Tha se do tė vonohej sepse po luan me letra me ty.

***

Shumė kohė mė parė njė plak pasanik i kėrkon shėrbėtorit tė tij tŽi mbante qiriun ndėrsa do tė bėnte seks me gruan e tij tė re. Shėrbėtori u pėrpoq tė bėnte sa mė tepėr dritė tė mundte. Marrėdhėnia seksuale e plakut me gruan e tij zgjati vetėm disa sekonda dhe kur plaku e pyetėn tė shoqen nėse i pėlqeu, ajo i tha se nuk ishte dėfryer aspak. Atėherė plaku i thotė shėrbėtorit tŽia jipte atij nė dorė qiriun dhe tė bėnte seks me gruan e tij. Shėrbėtori qė ishte djalė i ri kreu me gruan e pasanikut njė marrėdhėnie seksuale tė fuqishme ndėrsa vetė pasaniku mbante qiriun. Nė fund pasaniku e pyet tė shoqen nėse i pėlqeu dhe ajo i thotė se kishte qenė pėr sė mbari fare. Atėherė pasaniku i kthehet shėrbėtorit dhe i thotė " E shikon ! Ja kėshtu mbahet qiriu !"

***


- A mė lejoni tė martohem me vajzėn tuaj ?
- Kėrkoja gruas time njėherė.
- Jo, do tė mė pėlqente mė tepėr tė kisha vajzėn tuaj.

***


- Ti je i dashur ?
- Jo, jo jam unė.

***


Njė ditė, plaku me plakėn kishin dalė sheėtitje nga njeė vend qė nuk kishin qenė pėr njeė kohė tė gjatė. Papritur, plaka i thotė plakut:" O plak, a e sheh ato kangjellat aty?"
Po,- i thotė plaku
-A e mban mend se ē'kemi bėrė ne aty?
-Jo,- ja kthen plaku.
-Aty, para 50 vjetėsh kemi bėrė dashuri pėr herė tė parė,- i pėrgjigjet plaka.
-Epo, kohė e gjatė e nuk mbaj mend,- ja kthen plaku.
-Mirė, mirė,- i thotė plaka,- po hajt e bejme edhe nje here aty, te kujtojme kohet e para.
-Jo,- i thotė plaku i habitur,- ku na ka lezet, se jemi edhe pleq pale.
-Jo, o,- i thotė plaka,- do e bėjmė se s'bėn.
Pa, ē'pa plaku, plakėn para e duart te kangjellat e ja fillon punės mė mirė se njė 20-vjeēar. Kur mbarojnė, plaka e pyet:
-O plak, si ėshtė puna, edhe kur ishe i ri nuk e bėje kaq mirė si tani.
Ehhh,- i pėrgjigjet plaku,- kur isha unė i ri nuk kishte korent te kangjellat.


NGA PUNA


Nė punėn time si kujdestar pleqsh mė pyet njė grua e moshuar nėse kisha fėmijė. Unė i thashė se nuk kam. Ajo mė pyet pėrsėri: "Po mė pėrpara a ke pasur ?"

***


Njė plakė harraqe mė pyeste shpesh kur i shkoja nė shtėpi pėr ta ndihmuar:
- Nga e dije ti qė do tė mė gjeje kėtu mua ?
Ēerekfinalja

N dasm nj njeri iu afrua nj djaloshi dhe e pyeti:-A mos jeni ju,
ndoshta, dhndrri?-Jo, se pr fat t keq jam eliminuar q n
qerekfinale!-iu prgjegj djaloshi me keqardhje.

Puthja

Burr e grua po rrinin t ulur n nj bang t parkut dhe bisedonin mes
veti:
-A t kujtohet, o burr, kur mu n kt bang ma vodhe puthjen e parė?
-Po, si sm kujtohet, oj grua?! Mu pr at vjedhje t puthjes sate,
edhe sot e ksaj dite, po e vuaj denimin!


MARRVESHJA

Martohet prishtinasi i ri. Erdhi momenti q t`ia vr nuses unazn n
gisht.
-Besoj se ky sht vetm nj formalitet - i flet ai n vesh gruas, -
dhe unazn do t ma kthesh srish.

RAPORTET

Djaloshi nisi t dyshonte n sinqeritetin e femrs s vet. Nj dit me
gjelozi e pyeti:
raporte ke me at tregtarin?
-Ashtu... hyrje - dalje, - u gjegj ajo.

Barcoleta

Nėna e pyeti t bijn, e cila sapo ishte kthyer nga nj gazmend:
-Si kalove, bija ime?
-S`di t them. Do t kthehesha shum m hert, por nuk e gjeja
fustanin,- ptgjigjet e bija.

MARTESA

-Uh, sa kisha pasur dshir t martohesha me nj vajzė, e cila do
mėngjes do t ma sillte kafen n krevat, thot nj pijanec.
-E un dshiroj ta gjej pr grua vajzn, e cila do nat do t ma
sillte krevatin n kafene, thot pijaneci tjetėr.

LIGJRATA

Polici e ndali nj pijanec n ort e vona t nats dhe e pyeti:-Ku je
nisur n kt koh?
-N ligjrata.
-Kush mban ligjrata n kt koh?
-Gruaja ime!

E (k) strada

-Kngtart tan shtegtar u kthyen nga Ulqini. Atje kryen misionin
patriotik: i argtuan hallegjinjt, gurbetqinjt, t smurt, t
shndosht dhe t tjert.
(E di xhepi i tyre sa shum kan hequr! )
- "Ti moj dardha rrumbullake".....
Rrumbullake po, por dardha e ka edhe bishtin...!
-"Ti n`at an, e un nket an"
Asgje e re, ne jemi msuar tjemi pike e pese!
- "Si bilbilat, oh, neper ara"
Paj, kur bujqit i leshojn arat, dikush duhet te jet atje!
- "Tridhjete dite ka ramazani"

Sherri yt sun po shkoj te shtepia!

- "Destan begu kqyr-o sahatin"
Ne edhe pa e kqyr, po e dime mire sa asht sahati! Konkursi
Ne nje konkurs per autobiografine me te shkurter,cmimin e pare e fitoi
gruaja qe shkroi:
"Kur kam qen e re, kam pasur fytyr te lemuar dhe kam veshur fustan me
rrudha.
Tash eshte e kunderta".....

View user profile
Daja dajė, djathi me pare

Dajaku ka dalė nga Xheneti

Dardha e ka bishtin prapa

Dardhaxhisė, dardha mos i shit

Darka e lehtė, gjumi i lehtė

Dasėm pa mish nuk bėhet

Dasma e shokėve dhe lufta e huaj, janė tė lehta

Delet qė ndahen nga tufa, i han ujku

Dembelin dhe fukarallėkun e gjen nė njė grazhd

Dera e burgut ēilet, ndėrsa ajo e vorrit jo

Derri qengja nuk pjell

Deshi, s’deshi, qeshi

Deti nė kėmbė s’kalohet

Deti me shkop nuk turbullohet

Detit i ka hije vala, burrit i ka hije fjala

Dėbora ėshtė e bukur por tė than kėmbėt

Dėgjo ē’thotė i pari, por mos e harro tė fundit

Dėm i njėrit, fitim i tjetrit

Dėshira lind zotėsinė

Dėshira mund tė kėnaqet vetėm me anė tė shpresės

Dhėmbėt e shėndoshė, pleqėria e fortė

Dhia ėshtė lopa e fukarait

Dhjamė nga pleshti s’nxirret

Dija ėshtė dritė, padija terr

Dikush pėrgjigjen e ka nė gojė, dikush nė xhep e dikush nė shtėpi

Dikush ėshtė fukara pėrjashta e zengin pėrbrenda

Dikush ėshtė zengin pėrjashta e fukara pėrbrenda

Dimri ėshtė pėr tė pasurit, vera pėr fukara

Dita e mirė shihet nė mėngjes

Dita ka sy, nata ka veshė

Dita pa punė, nata pa gjumė

Dita pa punė tė lodhė mė shumė se nata pa gjum

Dita pa punė tė lodhė mė shumė se dita me punė

Ditė e re, nafakė e re

Dita e marsit e fjalėt e gruas sė re, s’besohen kurrė

Dituria ėshtė si pushka nė luftė

Dituria nuk falet, por fitohet

Dituria nuk ka kufi e as nuk ka shtėpi

Djali i mirė ta ēel derėn, djali i keq ta vėn ferrėn

Djali i pėrkėdhelur, s’bėhet burrė i mirė

Djalin martoje kur tė duash, vajzėn kur tė mundesh

Djalit tė mirė edhe mos t’i lėsh pasuri, e vė, tė ligut edhe po t’i lėsh, e prish

Djalli e fsheh, avokati e nxjerr

Djalli fle, ti e zgjon

Doket kinxh, e tė del dash

Doket dash, e tė del kinxh

Dora e huaj nuk tė kruan si e jotja

Dora e thatė nuk puthet

Dreqi s’ka dhen, e shet lesh

Drurin me pemė, e gjuajnė me gurė

Drutė blihen, pa zėnė dėbora

Duaj, tė tė duan

Duhani e rakia kanė dalė nga helmi e mėrzia

Duhen mė shumė mend qė tė mund tė shoqėrohesh me njerėz pa mend

Duhet parė ujkun mė parė, se po tė pa ai i pari, tė ha

Duhet tė shfrytėzohet mirė koha, sepse jeta nga koha pėrbėhet

Duke ngrėnė, vjen oreksi

Duke pyetur, gjen Stambollin

Duket dita me tė gdhirė, duket bima me tė mbirė

Duro zemėr, e mos plas, se dij shumė, po s’mund tė flas

Dy atllarė nė njė kunj s’lidhenDyfek qė tė vrasė vet, nuk ka

Dy fqinjė tė mirė bėjnė sa njė vėlla

Dy herė flitet vetėm nė mulli

Dy kunguj nėn sqetuj, nuk mbahen

Dy mace, mundin njė qen

Dy shaka, bėjnė njė tė vėrtetė

Dy tė rrahura s’durohen, se dy tė ngrėna bėhen

Dy tė sėmurė, mundin njė tė shėndoshė

View user profile

heroid

heroid
General
General
perher qe u bone jr member me qita shtosa man Very Happy

View user profile
E keqja vjen me kėmbėt e kalit dhe ikė me kėmbėt e breshkės

E keqja vjen shpesh nga ata qė janė shumė tė uritur so shumė tė ngopur

E lehtė ėshtė barra nė shpinė tė huaj

E liga vjen nga s’e pandeh

E lirė ėshtė kripa nė Durrės, po e ngre qiraja udhės

E mira duhet kėrkuar, e keqja vjen pa kėrkuar

E mira e hallkut e e zeza e vetes

E mira e ka tė mirėn, e keqja e ka tė keqen

E mira tė lartėson, e keqja tė turpėron

E ngrėna e ligė tė sjell dergjen, e dergja tė sjellvdekjen

E sotmja e qesh tė djeshmen

E thėna dhe e bėra janė shumė larg

E treta e vėrteta

E vėrteta e vėrtetė, por nė kohė e vend tė vet

E vėrteta s’i pėlqen gjithkujt

Ec e bridh ngado, por shtėpinė mos e harro

Edhe ai qė u martua edhe ai qė s’u martua, tė dy pishman u bėnė

Edhe atij qė ka dije mbi tė gjithė, i duhet tė mėsojė

Edhe durimi ka njė kufi

Edhe i fikun edhe i koritun

Edhe kau ka gjuhė tė madhe, por s’flet dot

Edhe macen kur ta ngacmosh, tė grithė

Edhe pula qorre, gjen ndonjė kokėrr

Edhe shakaja e ka kohėn dhe vendin e vet

Edhe sytė tė t’i nxjerr evladi, prap e don

Edhe tė jesh i bardhė si bora, nuk i shpėton gojės sė keqe

Eja, baba, tė tė tregoj arat

Emri i mire fitohet me shumė punė tė mira dhe humbet me njė tė ligė

Ėshtė e dyshimtė ndershmėria e atij qė thotė se s’ka njeri tė ndershėm nė botė

Ėshtė zotėsi e madhe tė dish si duhet trajtuar tė mundurit

View user profile
E bėn mizėn bullė, qimen tra

E di luga ēka ka vegshi

E do shiun, por nė arėn e vet

E drejta ka rrugėn e gjatė, por vjen

E dua nipin se do tė mė marrė hakun me t’im birė

E gjuan gurin dhe e fsheh dorėn

E keqja s’harrohet, e mira po

E keqja s’ka fund

View user profile
Ca nga ca viēi bėhet ka

Cjapi me brirė i prin kopesė

Copėn e madhe daje, fjalėn e madhe pėrbijė

Ēėshtė njė ditė, s'ėshtė pėrditė

Ē'ha goja, tregon boja

Ē'kanė bėrė tė parėt, i paguajnė tė pasmit

Ē'tė mbjellėsh do tė korrėsh

Ēdo e pėrpjetė ka njė tatėpjetė

Ēdo fillim ka edhe mbarim

Ēdo gjė nė vend tė vet, ēdo punė nė kohė tė vet

Ēdo mėsim e ke fitim

Ēdo pėsim ėshtė mėsim

Ēfarė gatuan atė do tė hash

Ēka ban baba, e hjek i biri

Ēka bėn i keqi, s'bėn as dreqi

Ē'ke nė shtėpi, tregon fėmija, ē'ke nė shpirt tregon rakija

Ēka mos tė duash pėr vete, mos ia qit vėllait

Ēka ndjen zemra, atje tė shkon mendja

Ēka s'ngop syrin, s'ngop as barkun

Ēka tė bahet n'kojshi, prite edhe nė shtėpi

Ēka ta bėn goja s'ta bėn armiku

Ēka tė hedhėsh nė det, e gjen nė krip

Ēkull dhėmbin, tė tė shėndoshet koka

Ē'mund tė bėjė njė kalė mė njė karrocė tė shkatėrruar?

Ēon njė kashtė e tė dalin gjashtė

Ēorba e lirė t'i djeg buzėt

View user profile
Buka prej qielli s'vjen

Bukuria dhe pasuria s'janė pėrgjithmonė

Bukuria dhe menēuria nuk shkojnė bashkė

Bukuria e gruas duket nė mėngjes

Bukuria njė ditė, veprat njė jetė

Bukuria tė habitė, bukuria tė koritė

Burgu ėshtė varr pėr sė gjalli

Burgu e ka derėn e madhe pėr tė hy, por tė vogėl pėr tė dalė

Burgu pėr burra ėshtė

Burrat besojnė se bota ėshtė e krijuar vetėm pėr ta

Burrė i mirė nė sofėr tė huaj mos u bėn

Burri lidhet pėr fjalet, kau pėr brinjtė

Burri me dy gra, kėmishėn pa la

Burri nė shtėpi, si kėrcu i zi

Burri njė herė ka lindur, njė herė edhe do tė vdesė

Burri pėr gruan ėshtė si ēatia pėr shtėpinė

Burri s'matet me pėllėmbė por me zemėr

Burri tė mbytė ose ta falė, i ligu as tė mytė as ta falė

Butėsia mund tė fitojė gjithēka, pėrveē pasurisė

Buza mė gaz shėndeti pa masė

View user profile
Buka prej qielli s'vjen

Bukuria dhe pasuria s'janė pėrgjithmonė

Bukuria dhe menēuria nuk shkojnė bashkė

Bukuria e gruas duket nė mėngjes

Bukuria njė ditė, veprat njė jetė

Bukuria tė habitė, bukuria tė koritė

Burgu ėshtė varr pėr sė gjalli

Burgu e ka derėn e madhe pėr tė hy, por tė vogėl pėr tė dalė

Burgu pėr burra ėshtė

Burrat besojnė se bota ėshtė e krijuar vetėm pėr ta

Burrė i mirė nė sofėr tė huaj mos u bėn

Burri lidhet pėr fjalet, kau pėr brinjtė

Burri me dy gra, kėmishėn pa la

Burri nė shtėpi, si kėrcu i zi

Burri njė herė ka lindur, njė herė edhe do tė vdesė

Burri pėr gruan ėshtė si ēatia pėr shtėpinė

Burri s'matet me pėllėmbė por me zemėr

Burri tė mbytė ose ta falė, i ligu as tė mytė as ta falė

Butėsia mund tė fitojė gjithēka, pėrveē pasurisė

Buza mė gaz shėndeti pa masė

View user profile
Bėj shyqyr tė paktės, qė tė vijė e shumta

Bėje si ta bėsh, pa e bėrė mos e lėsh

Bėji nder qenit, qė ai tė kafshojė kėmbėn

Bėni si them unė, mos bėni si bėj unė

Bėrtiti tė bijės, qė tė dėgjojė nusja

Bejlerėt rrallė lindshin, e shpesh vdekshin

Besnik bėhu, e besė mos zin

Beu nuk i la bujkut as vend pėr nė varr

Bie guri mbi vorbė, e mjera vorbė; bie vorba mbi gurė, po e mjera vorbė

Bie njė fjalė e nxjerr njė mijė tė tjera

Bylbyli njihet nė kėngė, njeriu nė punė

Bima e keqe rritet kudo

Bisha mė e rreptė ėshtė kur t'i sulmohen klyshtė

Bisha tėrbohet keq kur e sheh se i vjen fundi

Bleta din si bėhet mjalta

Borxhi i harruar, vjen nė ditė tė shtėrnguar

Bota ėshtė helm e mjaltė e pėrzier

Brengat janė armiqtė e jetės

Budallėn mos e vet se t'kallxon vet

Buka nė bark, forca nė shtat

Buka s'ka turp

Buka tė mban fytyrėn, yndyra tė shkėlqen fytyrėn

Bukė e kripė e zemėr

Bukė e qepė dhe shėndet

View user profile
Babai qė len djalin e mirė pas, nuk vdes

Babanė e mirė nderojė, babanė e keq duroje

Bajrami i vogėl s'falet para t'madhit

Barrėn e kalit mos ia ngarko gomarit

Bashkimi bėn fuqinė, ndasia ligėshtinė

Bėj gosti, qė tė provosh mikun

View user profile
Ai qė nuk dėgjon miskojėn, se dėgjon as tupanin

Ai qė s'punon si burrė, rrin e qan si grua

Ai qė shpejt dashurohet, shpejt dėshprohet

Ai qė shumė flet, gjė nė dritė nuk ēet

Ai qė ta ban rrafsh, ka qef me t'dalė kodėr

Ai qė ta don tė mirėn, tė flet, ai qė s'ta don, vetėm tė shikon

Ai qė thotė "unė jam unė", ai hup gjithkun

Ai qė vjedh njė vezė, vjedh edhe njė buall

Ajo qė s'arrihet, duket mė e ėmbėl

Ajo qė s'tė pėlqen ty tė ta bėjnė, mos ua bėj tė tjerėve

Amerika tė jep njė thele dhe tė merr njė pelė

Ata qė kėrkojnė gjithnjė tė kenė tė drejtė, gati asnjėherė nuk kanė tė drejtė

Ara me viēa s'lavrohet

Ariu nuk rron duke lėpirė shputat

Armiku i vjetėr kurrė stė bėhet mik i mirė

Armiku, kur mori pendėn nė dorė, si deshi shkroi

Armikut mos ia trego tė vėrtetėn

Armiqtė e shumicės sė njerėzve janė ata qė nuk u japin gjė atyre

As hasmin mos e pafsh pa punė

As me miq e as me anmiq, gojėn mos e fėlliq

As ujė mos pi nė krua tė pushtetit

Ashtu qoftė e sherr mos qoftė

Asnjė shtėpi nuk tė kėnaq si e jotja

Atė derė qė s'e ēel ēelėsi, e ēel paraja

Atė punė qė s'e bėn dot vetė, mos kėrko t'i gjesh tė metė

Atė qė nuk e don thuaji: "Tė pafsha pa punė"

Atje ku fle uji, ėshtė mė i thellė

Atje ku thonė se ka dredhėza mė shumė, merre shportėn e vogėl

View user profile

Sponsored content


Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum