Kosova Hacker

Computers and Internet


You are not connected. Please login or register

Vjen Ubuntu 8.04 LTS

Go down  Message [Page 1 of 1]

1Vjen Ubuntu 8.04 LTS Empty Vjen Ubuntu 8.04 LTS on Mon May 05, 2008 10:49 am

heroid

heroid
General
General
Komuniteti open source ėshtė me i pasur edhe pėr njė version tė shpėrndarjes sė popullarizuar tė Linux-it. Pos risive dhe pėrmirėsimeve tė shumta, Ubuntu 8.04 ka shenjėn LTS (Long Term Support) e cila tregon mbėshtetjen zyrtare trevjeēare dhe pėrmirėsime tė kėtij versioni tė sistemit operativ.
Ubuntu 8.04 Hardy Heron ėshtė versioni i dytė i shpėrndarjes mė tė popullarizuar tė Linuxit e cila bart shenjėn LTS, e mė parė se Hardy Heron kėtė shenjė e ka pasur vetėm versioni 6.06 apo Dapper Drake. Secila nga versionet e Ubuntus vjen, pėrveē me shenjėn numerike, edhe me emėrtimin tė cilin e zgjedhin vet shfrytėzuesit, i cili ndjek rregullin e analfabetit.

Sa u pėrkėt risive nė versionin e ri tė Ubuntus, ai sjell pėrmirėsime tė shumta nė fushėn e sigurisė dhe stabilitetit, mirėpo nga pėrvoja personale duhet tė themi se gjendja nė kėtė fushė nė versionin e fundit 7.10 Gutsy Gibbon ka qenė mė shumė se e kėnaqshme.Nė paketėn e sistemit operativ shfrytėzuesve u ofrohen edhe shumė aplikacione tjera, dhe atė nė versionet mė tė reja, kėshtu qė sė bashku me Hardy Heron, pėr shembull, nė mėnyrė automatike do tė shkarkoni edhe Firefoxin nė versionin 3.

Ubuntun 8.04 Hardy Heron mund ta shkarkoni nga kjo adres:
http://hr.releases.ubuntu.com/ me ēmim prej, natyrisht, zero euro, edhe besoni ose jo, nė mėnyrė krejtėsisht tė ligjshme.

View user profile

2Vjen Ubuntu 8.04 LTS Empty Re: Vjen Ubuntu 8.04 LTS on Mon May 05, 2008 10:49 am

heroid

heroid
General
General
une qita e perdori per veti

View user profile

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum