Kosova Hacker

Computers and Internet


You are not connected. Please login or register

qka osht overclock

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 qka osht overclock on Sat Mar 22, 2008 5:31 pm

heroid

avatar
General
General
Cka eshte Overclocking?

Overclocking eshte kur e rrit frekuencen e CPU (Central Proccessor Unit - Processorit), GPU (Grphical Proccessing Unit), Memorjes, AGP, PCI Pjeseve. Perndryshe e bene kompjuterin te punoje me shpejt pa investuar ne pjese te reja.

Cilat jane rreziqet e Overclocking?

- Ne shumicen e rasteve e nderpren garancionin prej kompanise.
- Jeta e procesorit dhe pjeseve tjera shkurohet
- Ekziston mundesia potenciale qe ti shkaterrosh nga procesori dhe motherboardi e deri tek memorja dhe kartela grafike..
- Temperatura rritet dukshem edhe e kompjuterit edhe e dhomes.
- Sistemi mund te behet jostabil
- Mundesh me u bo i varur nga Overclockimi, dmth. pa ma parasysh qfar kompjuteri e ki smunesh me u duru pa e overclock.

Kjo ke vetem ni spjegim i shkurter i overclocking. Nese doni info ma te detajizuara si: Cka eshe FSB (Front Side BUS), Memorja etj. qe kane te bejne me kete tem. Vizitojeni kete faqe ku ka gjethqka veq per overclocking.

Overclockers Club
http://www.overclockersclub.com/overclockingfaq.php

Nese doni me e overclockirat kompjuterin e juve, zakonisht bohet ne BIOS (lexoje librin e Motherboard qe te ka ardh edhe te kallxon qysh me e bo) ose permes Jumpers ne pllak (sistem ma i vjeter).

View user profile

2 Re: qka osht overclock on Fri Mar 28, 2008 2:50 pm

lindaa41

avatar
Junior Member
Junior Member
teper qart e ki bo flm Very Happy Very Happy

View user profile

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum