Kosova Hacker

Computers and Internet


You are not connected. Please login or register

poezi qesharake

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 poezi qesharake on Sat Mar 22, 2008 8:13 pm

nicky

avatar
Expert Member
Expert Member
Poezi qesharake

Me kujtohet hala ajo dite kur t'pash,
me sy ngjyre pasuli e me bel te trash,
prej parfemit fallc n'dy guj rash,
numrin e telefonit kur ma lype s'ta dhash,

Moj e keqja neper Prishtine,
se ki vendin as n'vitrine,
kur t'pash ate dite ne kapigjik,
ti e ki vendin ne kopsht zoologjik,

Shminka jote shpejt fshihet,
era e djerses me kilometra t'nihet,
ftyra jote si leter grithse,
kryt si te maqines thithse,

Moj e keqe ne internet,
t'shkojne jarget si sherbet,
vothet e medhaja si tepsi,
floket e bardha si jamboli,

Me begj rreth qafe shkon e kthehesh,
me tesha pembe gjith veshesh,
kepucet e kuqe si patligjon,
kur fol ti kurkush nuk t'ngon,

"Eh kuku" t'pat thone nona,
shko laju oj qike e jona,
neper kmish tu kan lepit shume bombona,
shko bleji nja tri shampona,

Kshilla e jeme per ty ish kone,
ma pak me fol e me nejt ne dhome,
pse s'pe bon nji ndrim,
shko laju me varekin...!!!!
ahhahahahahahahahahahahha
1-2-3 knena 3-2-1 anena,
si komb na fillon rrena,
te shqiponja me dy krena,

an e man botes gati i kam ra,
shqiponj me dy krena kurrkun nuk kam pa,
bile shpesh po pyti pse sna dahet loti?
po tutna,, a mos pertimen na vjen pej zoti,

se kena simbol,diqka qe segziston,
ti se pranon,po se mohon ski ka shkon,
kshtu qe ket sibol, qe e ka shpik shqipnia,
ska mujt mei dhan jet ,,as vet perenia,

mos u nzeni gjin,asht sa per me kesh pak,se sban vetem me u lavdru,

Lere grua se c`me gjeti
Nuk me bindet me aleti
Ky bandill qe cante rete
Me s`i ngre kryet perpjete

Vjet si kale turfullonte
Grate e fshatit kur shikonte
Sa i shihte bythe zbuluar
Sulej si qen i terbuar

I pushtonte vete te tera
Zgavra,shpella,guva,verra
Fryhej si nje patllixhan
Kur shkonte nen fustan

Sa i vinte mend zanatit
E uronin grate e fshatit
Po sot c`ka qe eshte merzitur
Trup e shpirt i raskapitur

Shikon cupat siseplota
Me shale te buta e te ngrohta
Nuset e bardha si debora
Qe s`i shpetonin nga dora

Grate e reja sisemedhate
Qe i nderronte pernate
Dhe s`leviz te behet burre
Te mbeti vetem per shurre

Ah moj grua moj e grate
Te mbeti burri kaq thate
Megjithese mend s`te ngop dot
Por dikur s`kam qene si sot

Ishe trim dhe djale i hedhur
Pak usta per te zgjedhur
Buzeqeshja me te tera
Mjaftonte qe tu hante verra

Por me shume doja grate
Vithe gjera sise medhate
Por dhe cupat shume i desha
Nuk i lija virgjeresha
Mazallah mbetcin me barre
I therrja i beja varre
Nuset e reja me naze
Thoja si qofte taze

I ndukja me buze e dhembe
Sa ngrihej fshati ne kembe
Isha bej me mall me toka
Po beja dhe c`me thosh koka

Ne Zagori dore e pare
Me sejmere e hyzmeqare
Kisha kuaj lope e dhen
Edhe gra me shume se qen

Vete i ujdisja te tera
C`me tha koka e s`e bera
Ne Europe s`lashe vend pa pare
Kuplarate i mora mbare

Shijova bionde gjeramane
Meskeputurat persiane
Rreth e qark iu solla botes
Por ne France lash mendt e kokes

Kush te doje le ta provoje
Ta marre mikun ne goje
Ne Stamboll mos shkofsha kurre
Bashkohet burri me burre

Thone se eshte ves i shemtuar
Mos vdeksha pa e provuar
Por tani kjo pune e pati
U plaka me ra takati.Kur te dal me bagetine
do nxjerr xhurane embel ti bie
ta degjo te gezo tine
moj bareshe moj bejka ime.

Pa kur fshati te beje dasem
me vajzat te marresh valle
syte perdhe hapat si gjethe
gjoks i fresket kur te t'hidhet
gjoksi prush sec do me digjet.

Do me digjet shkrumb e hi
ku te gjej ti bej derman
do te dehem me raki
do ta kthej me damixhan
te shuaj zjarre qe me djeg xhane.

Kengen me burrat do te marr
do me ndje zene e do qeshesh
veshet pipez do mi mbash
moj sy ulli moj lule pjeshke.

Naten do te hyj ne vathe
si era do ta rrembej nje dele
neser do ia rrefej tet eti
se dhe une kam musteqe.

E pastaj do pijme kafet
do te shkrehen dhe dyfeqet
gjer ne agim do te bien sazet
do te skuqim dhe carcafet
qe ne fshat te zbardhim faqet.
Me fytyra te ndryshme anonimesh
me rrjeshta te shkurtra e gjata fjalimesh
mblidhen lloj lloj njerezish
ne nje vend te madh takimesh

Mblidhen bashke e fillojne te diskutojne
me tavolina rrumbullake prej kaucuku kuvendojne
ndodh qe rreth temes shume s'u behet vone
ndaj s'pertojne por nisin e chat-ojne

Dikush i merzitur nga jeta reale
nje tjeter i fiksuar nga ajo virtuale
te tjere per te kaluar kohen e lire
dhe te tjere qe qajne te shkretat halle

Qindra vizitore ketu na vijne
i pasuri dhe i varferi ketu bashke rrijne
nje ambjent kaq i bukur e perfekt
ku robte alkol e duhan nuk pijne

Sherre e zenka te bera po pa zarar
flirte e dashuricka plot po me karar
sa te dush shqipetare neper bote nga malli
shume shpejt jane kthyer ne atdhetar

Qofshin mysliman e qofshin te krishtere
kuvendojne per teologji gjithe shend e vere
Qofshin toske e qofshin edhe gege
diskutojne per gjuhen shqipe qe ka kaq vlere

Gjithe cunat nga Velipoja ne Vermosh
i kena pa genjeshter, te gjithe trimosh
dhe gocat simpatike e te embla saqe
te vje deshira qe per pune shpie ti ndihmosh

Ketu merr kuptim te plote demokracia
se zbatohet dite per dite sociologjia
ketu cdokush eshte popullor dhe vip
e asnje s'ka nevoje ta ruaje policia

Ja pra shifni sa shume veta ketu bisedojne
cdo dite e cdo jave me barcaleta gezojne
a tu befte dita njemije o forum
se ketu shyqyr po nisin shqipot te bashkejetojne

View user profile http://kosovahacker.forumotion.com

2 Re: poezi qesharake on Thu Mar 27, 2008 5:05 am

heroid

avatar
General
General
hahahahhauaha

View user profile

3 Re: poezi qesharake on Thu Mar 27, 2008 5:05 am

heroid

avatar
General
General
u meka nik ahahhahahahaqhb

View user profile

Sponsored content


Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum