Kosova Hacker

Computers and Internet


You are not connected. Please login or register

Memoria Virtuale

Go down  Message [Page 1 of 1]

1Memoria Virtuale Empty Memoria Virtuale on Thu Mar 27, 2008 4:14 pm

Memoria Virtuale
Shpesh memoria nuk ėshtė e mjaftueshme pėr te permbajtur te gjitha kodet e task-eve te ndryshem; Mund te simulohet nje memorie me e madhe qe mban ne (RAM) vetem pjeset e kodeve dhe te dhenave qe sherbejne ne ate moment;

View user profile

2Memoria Virtuale Empty Re: Memoria Virtuale on Thu Mar 27, 2008 4:14 pm

Perdoret koncepti i memories virtuale. Te dhenat e programeve jo ne perdorim mund te hiqen nga memoria qendrore dhe te vendosen ne disk ne zonen e quajtur zona e swap-it Raporti i dimensioneve te zones swap dhe e RAM-it ėshtė 3 : 1 (max); Procesoret moderne posedojne mekanizma hardware pėr te lehtesuar drejtimin e memories virtuale.

View user profile

3Memoria Virtuale Empty Re: Memoria Virtuale on Fri Mar 28, 2008 6:33 am

heroid

heroid
General
General
najc post

View user profile

4Memoria Virtuale Empty Re: Memoria Virtuale on Fri Mar 28, 2008 3:31 pm

lindaa41

lindaa41
Junior Member
Junior Member
teper post i mire Very Happy

View user profile

5Memoria Virtuale Empty Re: Memoria Virtuale on Thu Apr 03, 2008 2:32 am

thhnnnx Tdyyyve

View user profile

6Memoria Virtuale Empty Re: Memoria Virtuale on Thu Apr 03, 2008 5:49 am

nicky

nicky
Expert Member
Expert Member
shum nice post

View user profile http://kosovahacker.forumotion.com

Sponsored content


Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum