Kosova Hacker

Computers and Internet


You are not connected. Please login or register

rritja e memories virtuale

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 rritja e memories virtuale on Sat Mar 22, 2008 5:12 pm

heroid

avatar
General
General
Anglisht: Virtual Memory.

Virtual Memory, osht ndihm e RAM-it (random access memory), Psh mbushet RAM-i, dhe kur eshte i mbushur e na duhet prap, ateher RAM-i ato programet qe jon ma pak te perdorne i qon n'Virtual Memory, dhe nese na duhen e thirr prej Virtual Memory. Me nji fjal ma te shkurt, Virtual Memory e shfrytzon hdd-n per ndihmes te RAM-it. Po dihet qe osht 100 her ma i ngadalshem se RAM-i.
E nese ja rrisim ket memory ateher, e rrisim at hapesiren ne hdd qe e perdor RAM-i.

1.shkojm Start, dhe pastaj Control Panel.
2.Kliko Performance and Maintenance, dhe pastaj System.
3. Ne tabin Advanced, ne Performance, kliko Settings.
4.Ne tabin Advanced, ne Virtual memory, kliko Change.
5.Ne Drive [Volume Label], kliko particionin qe posedon kete mundesi dhe qe ti deshiron mi ndrru. Zakonisht C: eshte standarde.
6.Ne Paging file size per selektimin e particionit, kliko Custom size check box. Tani ti munesh mja jap shumen qe do mi perdor ne Virtual Memory ne dy fushat : initial dhe maximum size.
7.Kliko Set.
Kur te kerkon te ristartosh kompjuterin, kliko YES.
Nje keshill: eshte mire me qe ne dy fushat "initial size dhe maximum size" tja jepni te njejten shum, sepse eshte me mire per CPU.

Edhe ni send, Virtual memory osht mire mu bo 1.5 her ma teper se RAM-i. psh
1.5*512 = 768 ...hajt met mira

View user profile

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum